Historie

Z 110 let atletiky v Hradci Králové
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sto deset let atletiky v Hradci Králové

Třináctý červenec 1904 je považován za počátek atletiky v Hradci Králové, v tento den se konaly první zaznamenané atletické závody v našem městě. Atletický oddíl patří k nejstarším a také k největším sportovním oddílů největší sportovní jednoty ve městě T.J. Sokol Hradec Králové. Za oddíl startovala celá řada olympioniků, účastníků MS a ME, držitelů národních rekordů a mistrů republiky.

Naši muži i ženy startují v I. lize (druhá nejvyšší soutěž po Extralize).

V říjnu 2002 byla uvedena do provozu dráha s umělým povrchem (Polytan), postavená s významnou finanční pomocí Královéhradeckého magistrátu. Po padesáti letech se hradečtí atleti dočkali. Vzpomínkou totiž již byla černá škvárová dráha postavená podle pokynů Jaroslava Sibery v roce 1963 - tehdy jedna z nejlepších v Československu. Dosud nejvýznamnější událostí na našem stadionu bylo mistrovství republiky v roce 1963, které ve své době znamenalo obrat k lepšímu pro československou atletiku. Tolik národních rekordů jako tehdy nebylo na žádném jiném mistrovství překonáno. Vícebojařským přeborem 2004 se tak Hradec Králové po jednačtyřiceti letech vrátil mezi pořadatelská města mistrovství republiky dospělých. V roce 2012 jsme uspořádali Přebor ČR na 10 km, v roce 2013 mezistátní utkání (do 18 let) ČR - Slovensko - Maďarsko.

Oslavy 110 let začínají 5. září 2014 jedenáctým ročníkem Memoriálů (Memoriál Jaroslava Vidry v disku, memoriál Lívie Lajbnerové v disku žen, memoriál Václava Doksanského ve sprinterském trojboji. Večer se uskuteční v Aldisu společenské setkání hradeckých atletů (začátek 19.00) – součástí bude ocenění některých z nich. Bývalé členy atletického oddílu Sokola (jmenoval se také Spartak a ještě jinak) zve výbor atletického oddílu na toto setkání - pokyny jsou na oddílovém webu.


Něco o atletice (už staří Řekové)

Letem světem sto deseti lety organizované atletiky v Hradci Králové

Takhle vypadalo tyčkařské doskočiště ještě počátkem šedesátých let. Z archivu Z. Vašaty.

Hradečáci v soutěžích družstev

Družstvo mužů v letech čtyřicátých

Družstvo žen v letech padesátých

Družstvo mužů v letech padesátých

Družstvo žen v letech šedesátých

Družstvo mužů v letech šedesátých

Družstvo žen v letech sedmdesátých a osmdesátých

Družstvo mužů v letech sedmdesátých

Družstvo žen v letech devadesátých

Družstvo mužů v letech devadesátá

Družstvo žen po roce 2000

Družstvo mužů po roce 2000

Jak se měnil náš stadion

Závody, které jsme pořádali

Atletika a jiné sporty

Mnozí atleti a atletky se k atletice dostali přes jiný sport. Někteří kombinovali s atletikou další sport - např. orientační běžkyně Tereza Novotná. Další kvůli jinému sportu opustili závodní atletiku. A pro většinu atletek a atletů jsou další sporty a pohybové aktivity součástí přípravy, hlavně zimní přípravy, nebo je provozují rekreačně.