Řehák Svatopluk

Z 110 let atletiky v Hradci Králové
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Řehák Svatopluk, prof. MUDr. DrSc (1926 - 2013).

Stránku o Svaťovi napsal Jiří Soukup - zveřejněno bez redakčních úprav.

Svaťa se narodil v Českém Brodě. Se svými rodiči záhy přesídlil do Kouřimi. Ve své profesi se věnoval očnímu lékařství, kde byl uznávaným odborníkem doma i v zahraničí. Byl přednostou oční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové (1972 až 1990), děkanem Lékařské fakulty Hradec Králové (1963 až 1968). Byl i uznávaným básníkem, publikoval na 500 básní, vydal 12 básnických sbírek.

Svatopluk Řehák se od dětství věnoval atletice. Jako jedenáctiletý na táboře YMCA startoval ve sprintu a ve skoku dalekém, při středoškolských studiích v Českém Brodě přidal i skok vysoký. Po sportovním odmlčení se šťastnou shodou náhod téměř po 60 letech vrátil k atletice. Při pobytu jako člen Svazu spisovatelů na zámku v Dobříši se Svaťovi dostaly do ruky tabulky atletických veteránských výkonů, což se mu zdálo dosažitelné. V roce 1994 se obrátil na vedoucího oddílu atletiky Jaroslava Vidrnu a ten ho svěřil do trenérské péče Jiřímu Němečkovi, aby se věnoval kouli, disku, oštěpu a později i skoku vysokému. Svaťa dosahoval dobrých výkonů na veřejných závodech i na veteránských mistrovství republiky. Je dosud držitelem veteránských rekordů ve skoku vysokém: v hale kategorie Muži 80 až 84 let výkon 102 cm, na stadionu v kategorii Muži 80 až 84 let výkon 108 cm a v kategorii Muži 85 až 89 let výkon 85 cm. .

Svatopluk Řehák dosáhl vysokého ocenění čestným občanstvím města Kouřim, které k jeho poctě připravuje memoriál ve skoku vysokém "Svaťova laťka".

Příloha k ilustraci: Svatopluk Řehák při skoku vysokém, kresbu vytvořil Prof. MUDr. Rudolf Malec, CSc emeritní přednosta Neurochirurgie Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Rudolf Malec "Svatopluk Řehák skáče 108 cm".