Němeček Jiří

Z 110 let atletiky v Hradci Králové
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Němeček Jiří, PhDr., (1943). Narozen ve Skutči, přes padesát let žije v Hradci Králové.

J. Němeček - oštěp v desetiboji. Foto (c) F. Karlík.

Do oddílu atletiky přišel v roce 1965 z RH Pardubice, závodní výkon ve Spartaku Hradec Králové v roce 1965 ve skoku vysokém 185 cm (os. rek. 191cm), body v soutěžích družstev získával i ve štafetě 4x100m, os. rek. v desetiboji 4 893 bodů (Opava 1969). Od roku 1967 až 1996 působil jako trenér skokanů a vícebojařů, následně deset let trenér běžců. Byl trenérem atletické sportovní třídy na ZDŠ Zálabí, děti roč. 1960, z nich v roce 1975 přešlo do jeho skupiny 17 žáků, z jiných ročníků přecházeli 2 – 3 žáci.

Největších úspěchů dosáhli jeho svěřenci v roce 1978 (14 medailí z republikových mistrovství), byl vyhlášen nejlepším trenérem Východočeského kraje. Nejlepším svěřencem desetibojař Jiří Patzák, držitel čs. dorosteneckého a juniorského rekordu, 5. místo na Mistrovství Evropy juniorů. Mezi jeho svěřence patřili po část nebo po celou svou závodní éru např.: Maděra Věněk, Bažant Milan, Hetfleiš Jan, Hladký Ludvík, Brodský Stanislav, Češka Stanislav, Mlčoch Josef, Ficenec Zdeněk, Knejp Jiří, Absolon Luděk, Bažant Jiří, Laštůvka Milan, Machoň Miroslav, Mikysa Jiří, Herel Miroslav, Fišer Petr, Kotland Jan, Pažout Ivo, Adámek Pavel, Bareš Petr, Bartoň Miroslav, Dyntar Luboš, Jarkovský Jiří, Jarotek Lukáš, Brandejs Tomáš, Vosecký Ivan, Tropp Petr, Pražák Aleš, Metelka Pavel, Cmero Patrik, Jarolímek Zdeněk, Martinovský Petr, Zýka Jan, Nejlové Martin a Radek - a mnoho dalších. Jeho svěřenkami byly např.: Cíařová Věra, Čermáková Iva (Navrátilová), Hanušová Jana, Hazdrová Renata, Hejčlová Martina, Jonášová Petra, Karlíčková Michaela, Křížová Ilona (Burgrová), Kurimská Eva, Machaňová Romana, Mášová Věra, Matoušková Romana (Benčíková), Mičánková Gabriela, Najmanová Eva, Pospíšilová Marcela, Pražáková Zuzana (Patzáková), Strejcová Libuše (Vopřadová), Vašátková Anna a další.

Počátkem 80. let, kdy většina svěřenců odešla na VŠ do jiných měst, trénoval dorostence Nového Města nad Met. Po pěti letech začal v Hradci trénovat běžce. V posledních letech se věnuje atletice veteránů, jeho svěřencem byl prof. Svatopluk Řehák a současným Ing. Jiří Soukup, oba držitelé národních veteránských rekordů ve skoku vysokém.

V roce 1990 založil Společnost ochránců památek ve východních Čechách a 21 let byl jejím předsedou, autor a spoluautor několika publikací z regionální historie, člen mnoha společenských sdružení, organizátor kulturních akcí, v letech 1994 – 2002 člen hradeckého zastupitelstva za KDU-ČSL, dále viz. Sborník AD HONOREM (vyd. 2013).

Vzdělání – SPŠ stavební v HK, FTVS UK Praha, Filozofická fakulta UK Praha. Doktorát získal na UK Praha 1984.

Profesní dráha – středoškolský učitel, naposledy ředitel Biskupského gymnázia B. Balbína v HK.

Ocenění – 2003 Papežský rytířský řád sv. Silvestra, 2013 hradecká cena [Primus inter pares].


Společné foto asi po roce 1965. Jiří stojí pátý zleva.